ශ්‍රී ලංකාවේ වර්ධනය වන අර්බුදය – ඉදිරි ආර්ථික ප්‍රකෘතිය සඳහා මාර්ගය දිගු සහ දුෂ්කරය

ශ්‍රී ලංකාවේ ණය, විශේෂයෙන්ම එහි විදේශ ණය සමඟ ආරම්භ කරමූ. 2000 දී භාණ්ඩ හා සේවා අපනයන දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් සියයට 39 ක් විය; 2020 දී ඒවා සියයට 20 දක්වා පහත වැටී ඇත. ශ්‍රී ලංකාව දශක ගනනාවක් තිස්සේ ‘නිවුන් හිඟය’ ගැටලුවකට මුහුණ දී ඇත: ආනයන අපනයනවලට වඩා නිරන්තරයෙන් ඉහළ ගොස් ඇති අතර රාජ්‍ය වියදම ආදායමට වඩා නිරන්තරයෙන් ඉහළ ගොස් ඇත.

පසුගිය වසර 20 යනු බදු අඩු කිරීම සහ බදු අයකිරීමේ අකාර්යක්ෂමතාව, පුම්බාගත් රාජ්‍ය අංශයක් සහ දැරිය නොහැකි සහනාධාර පිළිබඳ ප්‍රතිපත්තිමය වැරදි මාලාවක කතාවයි. ඔවුන් එක්ව මහා භාණ්ඩාගාරය විනාශ කළහ.

ඉහළ ආනයන සහ අපනයන හේතුවෙන් අපගේ වෙළඳ ශේෂය දිගු කාලයක් තිස්සේ පීඩනයට ලක්ව ඇත,. රටේ අස්ථාවරත්වය සහ පාලන ගැටළු හේතුවෙන් අධෛර්යමත් වී ඇති තරඟකාරිත්වයේ ඌනතාවය සහ අඩු සෘජු විදේශ ආයෝජන සම්බන්ධ විවිධ හේතූන් මත අපනයන වර්ධනය වී නොමැත. 2011 සිට 2021 දක්වා කාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ අපනයන වර්ධනය වී ඇත්තේ 1.2% ගුණයකින් පමණක් වන අතර වියට්නාමයේ අපනයන 3 ගුණයකින් සහ බංග්ලාදේශය 2 ගුණයකින් වැඩි විය. පාස්කු ඉරිදා සහ කෝවිඩ් වලින් පසු වෙළඳ ශේෂ ගැටළු නරක අතට හැරුණු අතර එය සංචාරකන් ගලා ඒම විශාල වශයෙන් පහත වැටීමට හේතු විය.

බාහිර වශයෙන් ගත් කල, ඉහළ පොලී අනුපාත යටතේ වෙළඳපල පදනම් කරගත් ණය හරහා අරමුදල් සපයන ‘නිෂ්ඵල’ සහ ඵලදායී නොවන යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති සඳහා ආයෝජනය කිරීම විදේශ ණය අර්බුදයේ ආරම්භය වූ අතර, යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති දූෂණයේ තෝතැන්නක් බවට පත්වීමෙන් පසුව එය උග්‍ර විය.

2016 දී, ඩොලර් බිලියන 1.5 ක විස්තීරණ මූල්‍ය පහසුකම් (EFF) සඳහා වූ තුන් අවුරුදු ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ වැඩසටහන මඟින් බදු ආදායම් නැවත ගොඩනැගීම, ශ්‍රී ලංකාව විදේශ ණය මත යැපීම අඩු කිරීම, අපනයනය ඉලක්ක කරගත් ආර්ථිකයක් ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ අයවැය හිඟය අඩු කිරීම සඳහා ව්‍යුහාත්මක ප්‍රතිසංස්කරණ මාලාවක් යෝජනා කරන ලදී. මූල්‍ය ප්‍රතිපත්තිය දැඩි කිරීම, මුදල් ඒකකයට පාවීමට ඉඩ දීම සහ සහනාධාර කප්පාදු කිරීම 2019 නොවැම්බර් මාසයේදී ගෘහස්ථ විසඳුමක් සඳහා අත්හිටුවන ලදී. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, එම ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවට නංවා නොතිබූ අතර, නොසැලකිලිමත් ලෙස නිවෙස් වගා කිරීමේ විසඳුමක් උත්සාහ කරමින්, ශ්‍රී ලංකාව එහි නවතම අර්බුදයට ඇද දැමීය.

Leave a Reply

Your email address will not be published.