වසරේ ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම ස්ථාන ලැයිස්තුවට කේරළය සහ අහමදාබාද් නගර

ටයිම් සඟරාව 2022 වසරේ ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම ස්ථාන ලැයිස්තුව ප්‍රකාශයට පත් කරමින්,නැරඹිය යුතු විස්මිත ස්ථාන 50 අතරට කේරළය සහ අහමදාබාද් ඇතුළත් කර ඇත. මේවා ඉන්දියාවේ ප්‍රමුඛතම සංචාරක ස්ථාන දෙකක් වේ.ලොව පුරා සෑම දිනකම නරඹන්නන් ලක්ෂ ගණනක් මෙම ස්ථාන නැරඹීමට පැමිණේ.

එම සඟරාව කේරළය “දෙවියන්ගේම රට” ලෙස හැඳින්වූ අතර අහමදාබාද් නගරය “ඉහළ ඉගෙනීමේ” මධ්‍යස්ථානයක් ලෙස විස්තර කළේය.

ඉන්දීය ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය අමිත් ෂා ට්වීටර් පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් පැවසූවේ සෑම ඉන්දියානුවෙකුටම, විශේෂයෙන්ම ගුජරාටයේ වැසියන්ට මෙය ඉමහත් ආඩම්බරයක් වන ඇති බවයි. එමෙන්ම ඉන්දියාවේ පළමු යුනෙස්කෝ ලෝක උරුම නගරය වන අහමදාබාද් දැන් ටයිම් සඟරාව විසින් “2022 වසරේ ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම ස්ථාන 50” ලැයිස්තුවට ඇතුළත් කර ඇති බව එම ට්වීටර් පණිවුඩයේ සඳහන්ය.

2022 වසරේ ලොව ශ්‍රේෂ්ඨතම ස්ථාන හඳුන්වා දෙමින් 2022 ජූලි 12 දින ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ලිපියක ටයිම් සඟරාවේ මෙසේ සඳහන් විය, “2022 දී ජීවිතයේ අභියෝග මෙන්ම අවබෝධය සහ මානව සම්බන්ධතාව සංචාර තුළින් සොයා ගත හැකි බව අපේක්ෂාවයි.

මෙම ලැයිස්තුව නිකුත් වූ දා සිට ලොව පුරා බොහෝ අය උත්සාහ කරන්නේ මෙම නගර සුවිශේෂී වන්නේ කුමක් නිසා දැයි සොයා ගැනීමටය, විශේෂයෙන් මෙම ඉන්දියානු නගර දෙක. අවසානයේ ආකර්ශනීය මධ්‍යස්ථාන බවට පත් විය. අවසානයේ ටයිම් සඟරාවේ අවධානයට ලක් වූ විශේෂත්වය.

කේරලයේ විශේෂත්වය කුමක්ද?

ටයිම් සඟරාව විශේෂාංගයක සඳහන් කළේ ඉන්දියාවේ නිරිතදිග වෙරළ තීරයේ කේරළය ඉන්දියාවේ සුන්දරම ප්‍රාන්ත අතර වන බවයි. එය කේරළය “දෙවියන්ගේම රට” ලෙස හැඳින්වූයේ එහි විශ්මය ජනක වෙරළ, සශ්‍රීක බිම්, කෝවිල් සහ මාලිගා නිසා බවයි.

කේරළය පරිසර සංචාරක උණුසුම් ස්ථානයක් ලෙස සඟරාවේ ලැයිස්තුගත කර ඇත.කේරළය, ගවේෂණ සහ නවාතැන් සඳහා නව පාස් ඩි ඩියුක්ස් ආස්වාදයක් ලබා දීම සඳහා ඉන්දියාවේ මෝටර්-හෝම් සංචාරක ව්‍යාපාරය ඉහළ නංවයි.”

සඟරාවට අනුව, “හවුස් බෝට්ටු යාත්‍රා කිරීම, තවලම්කරුවන් තිරසාර සංචාරක ව්‍යාපාරය, කේරලයේ වෙරළ තීරයන් සහ සශ්‍රීක වතු ගවේෂණයට ප්‍රවේශය යනාදීය.

භාවනාව, යෝග අභ්‍යාස, ආයුර්වේද ප්‍රතිකාර සහ සකස් කළ ආහාර පිරිනමන නව ආයුර්වේද නිකේතනයක් වන අමල් තමරා පිළිබඳව ද ටයිම් කතාව නිශ්චිතව සඳහන් කරයි.

අහමදාබාද් එතරම් සුවිශේෂී වන්නේ කුමක් නිසාද?

ටයිම් සඟරාව ගුජරාටයේ අගනුවර විස්තර කළේ “ඉහළ ඉගෙනීමේ” මධ්‍යස්ථානයක් ලෙසය.ලිපියට අනුව, “ඉන්දියාවේ පළමු යුනෙස්කෝ ලෝක උරුම නගරය” වන අහමදාබාද්, “සංස්කෘතික සංචාරක ව්‍යාපාරය සඳහා මක්කම” බවට පත් කරන පුරාණ ස්මාරක සහ නවීන වර්ධනයන් ගැන කරුණු දක්වයි.

එය “ලෝකයේ දීර්ඝතම උත්සවය” ලෙසින් හඳුන්වනු ලබන වර්ණවත් දින නවයක උත්සවයක් වන නවරාත්‍රි උත්සවය ද ඉස්මතු කළේය.

ගුජරාට් සයන්ස් සිටි විසින් පසුගිය වසරේ ප්‍රධාන සන්ධිස්ථාන 3 ක් සඳහන් අතර, දේශීය ශාක පිළිබඳ ජනතාව දැනුවත් කිරීම සඳහා අක්කර 20 ක ස්වභාවික උද්‍යානය ද ඇතුළත්ය.

ගුජරාට් සයන්ස් සිටි පුළුල් විනෝදාස්වාද මධ්‍යස්ථානයක්,තේමා උද්‍යානය සහ සබර්මතී ගං ඉවුරේ පිහිටා ඇත ගාන්ධි ආශ්‍රමය වැනි සිත්ගන්නා ස්ථාන විස්තර කර ඇත.

උද්‍යානය හැරුණු විට, සයන්ස් සිටි හි නව මින්මැදුර “ලෝකය වටා ඇති ජලජ විශේෂ ප්‍රදර්ශනය කරන” බවත් එහි සඳහන් වේ.;තවද රොබෝ තාක්ෂණයේ ප්‍රගතිය ඉස්මතු කර ඇත.එහි නව අන්තර් ක්‍රියාකාරී රොබෝ ගැලරියක්” ඇති බවත් “ට්‍රාන්ස්ෆෝමරයක කුළුණු අනුරුවක්” අඩංගු බවත් සදහන් ය.

භූතානයේ සිට ට්‍රාන්ස් භූතාන මංපෙත,ආක්ටික් කලාපයේ අයිස් සහිත භූ දර්ශන,එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයෙන් රාස් අල් කයිමා;දකුණු කොරියාවෙන් සෝල් නගරය; ඉන්දුනීසියාවේ බාලි සිට බුවාහන්; ඕස්ට්රේලියාවේ සිට මහා බාධක පරය,පෘථිවියෙන් පිටත සිට ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානය; තුර්කියේ ඉස්තාන්බුල් යනු ලොව පුරා “ගවේෂණ කිරීමට අසාමාන්‍ය ගමනාන්ත 50” අතර සඳහන් වන ලෝකයේ විවිධ ප්‍රදේශවලින් වෙනත් ස්ථාන අතරට විසින් නම් කොට ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published.