ලිස්ටීරියා රෝගය රත්නපුරේ පැතිර යන්නේදැයි සොයයි

වන්දනා ගමන් ඇතුළු සංචාරවල නිරත වන පිරිස් සෞඛ්‍යාරක්ෂිත, පිරිසිදු ආහාර පාන ලබාගැනීම සම්බන්ධයෙන් දැඩිව සැලකිලිමත් වන ලෙස සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශයේ සෞඛ්‍ය ප්‍රවර්ධන කාර්යාංශය ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටී.

සෞඛ්‍ය අමාත්‍යංශයේ සෞඛ්‍ය ප්‍රවර්ධන කාර්යංශයේ අධ්‍යක්ෂ වෛද්‍ය රංජිත් බටුවන්තුඩාව මහතා ප්‍රකාශ කළේ, බැක්ටීරියාවක් ශරීරගත වීමෙන් වැළඳෙන ලිස්ටීරියා නමැති රෝගී තත්ත්වය රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කය ආශ්‍රිතව පැතිර යාමක් පවතින්නේදැයි සොයා පරීක්ෂණයක් සිදු කෙරෙන බවය.

ඒ, රත්නපුර එරත්න ප්‍රදේශයේ කාන්තාවක ආහාර මගින් බැක්ටීරියාවක් ශරීරගතවී වැළඳෙන ලිස්ටීරියා නමැති රෝගී තත්ත්වයකින් මිය ගොස් ඇතැයි තොරතුරු වාර්තාවී තිබීම හේතුවෙනි.

එවන් පසුබිමක රත්නපුර දිස්ත්‍රික් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ කාර්යාලය ද සඳහන් කළේ, රත්නපුර එරත්න ප්‍රදේශයේ කාන්තාවක පසුගියදා ආහාර විෂවීමකින් මිය ගොස් තිබූ අතර ඇයගේ මරණයට හේතුව බැක්ටීරියාවක් ශරීරගත වීමෙන් වැළඳෙන ලිස්ටීරියා නැමැති රෝගී තත්ත්වයක් බවට තහවුරු වී ඇති බවය. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.