වසර කිහිපයකට පසු හජ් වන්දනාව සඳහා පළමු බැතිමතුන් පිරිස පැමිණේ

2020 දී කොරෝනා වසංගතය පැතිරී යාමෙන් පසු පළමුවරට හජ් සමය සඳහා ඉදිරි සති කිහිපය තුළ මිලියනයක් පමණ වන්දනාකරුවන් සෞදි අරාබියට පැමිණෙතැයි විශ්වාස කෙරේ.

වාර්ෂික හජ් වන්දනා වාරයේ ආරම්භය සනිටුහන් කරන මැයි 22 ට අනුරූප වන Dul Qada 1 ඉරිදා දින විදේශීය වන්දනාකරුවන්ගේ පළමු කණ්ඩායම මක්කම සහ මදීනා ශුද්ධ නගර වෙත ළඟා විය.

ඉරිදා එලෙස පැමිණි බැතිමතුන් අතර ‘මක්කා මාර්ගය’ යටතේ මැලේසියාවේ සහ බංග්ලාදේශයේ සිට පැමිණි අයද ඇතුළත් වූ අතර ඉන්දියාවේ සිට පළමු වන්දනා කණ්ඩායම්ද ඉරිදා  පැමිණියහ. 2020 සහ 2021 හජ් සමයේදී විදේශීය වන්දනාකරුවන්ට හජ් ඉටු කිරීමට ඉඩ නොදුන් අතර වාර්ෂික වන්දනා ගමන සීමිත දේශීය වන්දනාකරුවන් සංඛ්‍යාවකට සීමා විය.

එම කාලය දැඩි COVID-19 වැළැක්වීමේ ප්‍රොටෝකෝල සහ සීමාවන් යටතේ පැවතුනි. 2022 හජ් උත්සවයේදී වයස ඇතුළුව යම් යම් සීමාවන් යටතේ විදේශීය වන්දනාකරුවන්ට සීමිත ධාරිතාවයකින් අවසර ලබා දී තිබුණි. හජ් බැතිමතුන්ගේ පළමු කණ්ඩායම ජෙඩා හි කිං අබ්දුල්අසීස් ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපළට පැමිණියේ ‘මක්කා මාර්ගය’ මුලපිරීම යටතේ බංග්ලාදේශයේ සිට ය. මැලේසියාවේ සිට වන්දනාකරුවන් මදීනාහි ප්‍රින්ස් මොහොමඩ් බින් අබ්දුල්අසීස් ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපළට පැමිණි පළමු වන්දනාකරුවන් වූහ. මක්කා මාර්ගයේ මුලපිරීම යටතේ වන්දනාකරුවන් ක්වාලාලම්පූර් ජාත්‍යන්තර ගුවන් තොටුපලෙන් ඔවුන්ගේ අධ්‍යාත්මික ගමන ආරම්භ කළහ.

‘මක්කා මාර්ගය’ වැඩසටහන යටතේ පකිස්තානයේ සිට පැමිණි වන්දනාකරුවන් ද සඳුදා මදීනා වෙත පැමිණියහ. සෞදි අභ්‍යන්තර කටයුතු අමාත්‍යාංශය විසින් තුර්කිය සහ අයිවරි කෝස්ට් ඇතුළු කිරීම සඳහා මෙම වසරේ මක්කා මාර්ග මුලපිරීම පුළුල් කරන ලදී.

මෙම ව්‍යාප්තියත් සමඟ මෙම වැඩසටහන දැන් පකිස්ථානය, මැලේසියාව, ඉන්දුනීසියාව, මොරොක්කෝව, බංග්ලාදේශය, තුර්කිය සහ අයිවරි කෝස්ට් ඇතුළු රටවල් හතක් ආවරණය කරයි. රාජධානියේ දැක්ම 2030 හි කොටසක් වන මක්කා මාර්ග මුලපිරීම 2019 දී දියත් කරන ලද අතර, වන්දනාකරුවන්ගේ ඔවුන්ගේ මව් රටවලින් ගමන් කිරීමේ ක්‍රියා පටිපාටි විධිමත් කිරීම එහි අරමුණයි. ක්‍රියා පටිපාටියට ඉලෙක්ට්‍රොනික වීසා බලපත්‍රයක් නිකුත් කිරීම, ජෛවමිතික ලක්ෂණ එකතු කිරීම, පිටවීමේ ගුවන් තොටුපළේ ගමන් බලපත්‍ර ක්‍රියා පටිපාටි සම්පූර්ණ කිරීම සහ අවශ්‍ය සෞඛ්‍ය අවශ්‍යතා තහවුරු කිරීම ඇතුළත් වේ.

මුලපිරීමේ සුවිශේෂී අංගයක් ආධාරයෙන්, පැමිණෙන විට, වන්දනාකරුවන් බස් රථ හරහා මක්කාවේ සහ මදීනාහි ඔවුන්ගේ නවාතැන් වෙත කෙලින්ම ප්‍රවාහනය කරනු ලැබේ. මේ අතර, ඔවුන්ගේ ගමන් මලු සේවා නියෝජිතායතන මගින් ඔවුන්ගේ නවාතැන් වෙත ලබා දෙන අතර, වන්දනාකරුවන්ට සුමට හා බාධාවකින් තොර අත්දැකීමක් සහතික කෙරේ. හජ් සහ උම්රා අමාත්‍යාංශය ඉරිදා සිට ආරම්භ වන මුහුදු හා ගුවන් තොටුපළවල් හරහා මෙන්ම ගොඩබිම් පිවිසුම් ස්ථාන හරහා වන්දනාකරුවන් පිළිගැනීම දිගටම කරගෙන යනු ඇත.

Leave a Reply

Your email address will not be published.